6. listopada 2024.

Obilježena 31. obljetnica vojno-redarstvene operacije Medački džep

Jučer je u Gospiću svečano obilježena 31. obljetnica vojno-redarstvene operacije Medački džep, jedne od ključnih akcija Domovinskog rata. Operacija, koja je započela 9. rujna 1993., rezultirala je oslobađanjem 225 kvadratnih kilometara okupiranog teritorija, čime je značajno smanjena ugroza grada Gospića i okolice od četničkog topništva.

Svečanost je započela svetom misom za poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje, održanom u Katedrali Navještenja Blažene Djevice Marije, koju je predvodio vojni dekan don Josip Šimatović. Nakon mise, okupljeni su se uputili prema spomeniku hrvatskim braniteljima, gdje je održano polaganje vijenaca i paljenje svijeća u čast poginulim braniteljima.

Vijence su položili obitelji poginulih, nestalih i umrlih branitelja, sudionici operacije Medački džep, kao i izaslanici državnog vrha. 

U ime predsjednika Republike Hrvatske, vijenac je položio posebni savjetnik za veterane Domovinskog rata, umirovljeni general Marijan Mareković. U ime Hrvatskog sabora, vijence je položio župan Ličko-senjske županije Ernest Petry, dok je u ime Vlade Republike Hrvatske i potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda vijenac položio državni tajnik Darko Nekić položio. 

Prigodno su poginulim braniteljima počast odali i predstavnici Ličko-senjske županije, Grada Gospića te gradova i općina s područja županije, brojni predstavnici braniteljskih udruga, među kojima je nazočio i ratni zapovjednik 9. gardijske brigade “Vukovi” i Zbornog područja Gospić Mirko Norac.

Nakon molitve za poginule, koju je predvodio don Josip Šimatović i obraćanja pukovnika Ante Došena – Tuna, svečanost je nastavljena paljenjem svijeća ispred biste prvog hrvatskog predsjednika Dr. Franje Tuđmana, paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca u vojarni 9. gardijske brigade „Vukovi“ te kod spomen-obilježja „Velebitskim junacima“ u čast poginulim pripadnicima specijalnih jedinica MUP-a RH u Rizvanuši.

U vojno-redarstvenoj operaciji „Medački džep“ sudjelovalo je 25 postrojbi Hrvatske vojske i policije. Glavni teret operacije nosila je 9. gardijska brigada „Vukovi“, uz potporu Domobranskih bojni Lovinac i Gospić, 111. brigade Hrvatske vojske, 71. bojne Vojne policije te 263. Izvidničko-diverzantske satnije Zapovjedništva Zbornog područja Gospić. 

Značajnu ulogu u operaciji imale su i specijalne jedinice policije, među kojima se ističu Antiteroristička jedinica Lučko kao i ostale jedinice, „Alfa“, „Grom“, „Ajkula“, „Rode“, „Ris“, „Tigar“, „Poskok“, „Bak“, „Osa“, „Grof“, „Trenk“, „Batt“, „Delta“, „Jastrebovi“, „Krpelj“, „Omega“, „Orao“ i „Barun“.

Dok su hrvatske snage držale oslobođeni prostor, zapovjednik snaga UNPROFOR-a, francuski general Jean Cott, sazvao je sastanak u Zbornom području Gospić, na kojem je hrvatsko izaslanstvo predvodio general Ivan Tolj. Pod snažnim pritiskom međunarodne zajednice, hrvatske snage povukle su se iz oslobođenog prostora 11. rujna 1993. godine. Iako su se snage povukle, stalna izviđanja s Velebita osiguravala su da se neprijateljske postrojbe više ne vrate u taj prostor. 

Operaciju su osmislile i vodile isključivo hrvatske snage pod vodstvom generala Janka Bobetka, dok su pokušaji neprijatelja da operaciju pripišu međunarodnim utjecajima ostali neutemeljeni.

Tijekom operacije poginulo je 13 pripadnika hrvatske vojske i specijalne policije, a ranjena su 53 branitelja.

Najbolje iz Like / Ličko-senjska županija