Svake godine, prvog dana u studenom, obilježavamo blagdan Svih svetih, dan na koji se sjećamo svih oni koji su živjeli kreposno i odano. Budući da je nemoguće slaviti svaku pojedinu osobu koja se odazvala Gospodinovom pozivu i živjela sveto, Crkva “jednom svetkovinom časti sve svete.”
Običaji vezani uz Svi svete variraju diljem svijeta. U mnogim kulturama, ljudi posjećuju grobove svojih bližnjih, pale svijeće i polažu cvijeće kako bi odali počast preminulima. Ovaj blagdan pruža priliku za molitvu, posjet posljednjih počivališta i zajedničko dijeljenje uspomena s obitelji i prijateljima.
Podrijetlo svetkovine Sviju svetih dolazi s Istoka u IV. stoljeću. Ondje se u Antiohiji slavio blagdan svih svetih mučenika na prvu nedjelju po Duhovima. U VI. je stoljeću isti blagdan na isti dan uveden i u Rimu, a 100 godina kasnije papa Bonifacije IV. stavio ga je na 13. svibnja, dan u koji je poganski hram Pantheon, posvećen svima bogovima, pretvorio u crkvu na čast Bogorodici i svima svetim mučenicima.
Svetkovinu Svih Svetih na 1. studenog, Papa Grgur IV. premjestio je 835. godine. Vjerojatno zbog prikladnosti, kako to u XII. stoljeću svjedoči Ivan Beleth. Prikladnost se sastojala u tome što je nakon završene žetve i berbe bilo lakše osigurati hranu i piće za mnoštvo hodočasnika koji bi tom zgodom nagrnuli na Rim. Svetkovina Svih svetih jednako je popularna kako u istočnoj, tako i u zapadnoj Crkvi.
Jedinstvena nit koja spaja ljude diljem svijeta jest osjećaj poštovanja prema onima koji su preminuli. Svi sveti podsjećaju nas da su uspomene i ljubav prema našim voljenima vječni.
U Rimokatoličkoj crkvi, prvoga dana studenoga obilježava se svetkovina Svih svetih. Tog dana se slave oni svetci i svetice koje je Crkva proglasila svetima, kao i one koji nisu proglašeni svetima, ali su svojim životom ostvarili ideal kršćanskog života. Budući da se ne znaju poimence svi one koji su umrli na glasu svetosti, Crkva je odredila da se ovaj dan zajednički moli za sve svete i blažene, poznate i nepoznate. Dušni dan, kada se Crkva prisjeća svih pokojnika, obilježava se 2. studenog. Pohodi grobovima i grobljima u tom pogledu redoviti su znak pažnje i vjere. Vjernici mole za duše svojih dragih pokojnika, za njih pale svijeće na grobovima, prisustvuju svetoj Misi, povezujući se tako svojim molitvama s njima.
Važno je shvatiti da ovaj blagdan nosi sa sobom različite emocije za različite ljude. Dok za neke to može biti vrijeme tuge i prisjećanja na gubitak, za druge može biti vrijeme zahvalnosti za postojanje i ljubav koju su dobili od onih koji su ih napustili.
Svi sveti potiču razmišljanje o prolaznosti života i cijenjenju svakog trenutka provedenog s onima koje volimo. Podsjeća nas da je važno živjeti punim plućima, voljeti snažno i cijeniti svaki dan koji imamo s osobama koje su nam bliske.
Neka nam Svi sveti bude podsjetnik da ljubav prema našim voljenima nikada ne jenjava, već raste svakim sjećanjem koje njegujemo.
Najbolje iz Like